Маските за лице могат да се борят с признаците на възрастта: бръчки, разширени пори, подпухналост и бледен цвят на кожата. Процедурите могат да се извършват у дома, като се използват зеленчуци, плодове, мед, глина и други налични съставки.
Маски против бръчки: помощта на природата
Маските са важен елемент в програмата за грижа за кожата. У дома можете да използвате готови формулировки, но е много по-лесно да приготвите хранителни смеси сами. Процедурата се провежда 1-2 пъти седмично или курсове от 5-7 маски през ден, последвани от почивка. Съставът се избира в зависимост от състоянието и вида на кожата.
При нанасяне на маската хранителните и овлажняващите вещества навлизат в горните слоеве на епидермиса. Плодовите киселини насърчават обновяването, регенерацията на клетките и ексфолирането на мъртвите частици. Кожата става по-гладка и по-ярка. Лецитинът и натуралните масла подхранват, възстановяват еластичността, изглаждат релефа. Естествените лифтинг компоненти намаляват отока, премахват възрастовата птоза, омекотяват дълбоките гънки. Постоянните процедури за грижа помагат на кожата да не старее, поддържа тонуса и приятния си вид.
За да направят маските по-ефективни, те се комбинират с пилинг, ежедневно овлажняване и постоянна слънцезащита.
Ефектът от маската се забелязва веднага след измиване на състава. Въпреки това не издържа дълго, лицето запазва свеж вид за 12-24 часа, а в някои случаи и по-малко. Но маските имат кумулативен ефект, след няколко процедури състоянието на кожата се подобрява значително.
Съставът се разпределя върху лицето с четка от синтетични влакна.
Домашните маски и обвивки за тяло са способни на:
- изглаждане на фините бръчки;
- нормализиране на водно-липидния метаболизъм;
- възстановяване на загубения тонус на кожата;
- стегнете овала на лицето, върнете яснотата на чертите;
- премахване на подуване и подуване;
- подобряване на тена;
- правят кожата еластична и еластична.
При избора на процедури трябва да се вземат предвид и противопоказанията. Някои компоненти могат да предизвикат дразнене, по-добре е да се проведе тест преди процедурата. Малко количество от сместа се нанася върху вътрешната страна на китката. Ако не се наблюдават сърбеж и обрив, маската може безопасно да се нанесе върху лицето.
За маски избирайте продукти, които винаги могат да се намерят в хладилника или кухненския шкаф. Някои компоненти могат да бъдат закупени в аптека или козметичен магазин, те са евтини, но много ефективни.
За домашни процедури, за да се отървете от бръчки, най-често използвайте:
- рафинирани растителни масла (бадемово, зехтин, соя, праскова, гроздови семки, слънчоглед);
- етерични масла;
- пюрета и сокове от зеленчуци, горски плодове и плодове;
- козметична глина;
- морски водорасли;
- мед, прополис и други пчелни продукти;
- мляко, кефир, кисело мляко;
- яйчен белтък и жълтък;
- хлебна мая;
- отвари от билки;
- овесена каша.
Правила за процедурата
Първо трябва да премахнете грима и да измиете лицето си с пяна или мек гел. За по-дълбоко почистване можете да използвате ексфолиант: готов пилинг с плодови киселини или скраб на базата на захар, сол, утайка от кафе. Това лечение ще направи кожата по-възприемчива, хранителните компоненти на маската ще проникнат по-дълбоко и ще действат по-ефективно. Косата трябва да бъде скрита под шапка или еластична превръзка.
Маската се приготвя непосредствено преди нанасяне. При продължително съхранение той става по-малко полезен. Компонентите трябва да са на стайна температура, някои продукти се препоръчва да се нагреят на водна баня преди смесване.
За постигане на оптимален ефект се препоръчва да се редуват рецепти.
Сместа се разнася върху кожата с върха на пръстите, памучен тампон или специална плоска четка от синтетични влакна. Маската не трябва да се нанася върху зоната около очите и устните. Върху проблемните зони (чело, скули) можете да поставите още един слой от сместа. За да не се изплъзва полутечната маса от кожата, след нанасяне на маската се препоръчва да легнете и да се отпуснете. Очите се затварят с памучни тампони, потопени в хладен чай от лайка или силен черен чай.
Процедурата продължава 10-20 минути. След това остатъците от маската се отстраняват с мокри кърпички или памучни тампони, лицето се изплаква обилно първо с топла и след това със студена вода. В заключение е полезно да избършете лицето с лед, приготвен от отвара от билки: лайка, мента, градински чай.
Плодовите маски, богати на естествени киселини, ще помогнат да се отървете от бръчките.
Маски от първите промени, свързани с възрастта
Съединенията на основата на козметична глина имат отличен стягащ ефект: бял, зелен или син. Те намаляват разширените пори, като правят кожата по-гладка и плътна, стягат овала на лицето, правейки чертите по-ясни. Четвърт чаша мляко се загрява и се смесва с 2 с. л. л каолин. Ако кожата е мазна, вместо мляко се използва минерална вода. Сместа се смила добре, за да не останат бучки в нея. Маската се разпределя върху лицето и шията и се държи 15-20 минути, след което се отмива с топла вода.
Пресушената кожа с фини бръчки ще бъде спасена чрез топли маслени обвивки. Четвърт чаша рафинирано растително масло се загрява на водна баня. В същото време силен чай се запарва в отделен съд, филтрира се и се охлажда. Салфетка от марля се потапя в топло олио, изстисква се леко и се нанася върху лицето. На лицето се налага маслен компрес за 5 минути, след което се отстранява, кожата се изтрива със силен чай и компресът се нанася отново. След 5 минути кожата се натрива отново с отвара от чай. Не е необходимо да се миете след такава процедура.
Проста и ефективна рецепта за подмладяване на кожата: маска от пресен сок от алое. Бързо освежава кожата, възстановява я след слънчеви бани, премахва фините бръчки и гънки, намалява отоците. Едно голямо листо се счуква в блендер, сокът се изстисква през тензух. Памучна кърпа с отвори за очите и устата се потапя в сок и се нанася върху лицето за 10 минути. След процедурата е полезно да избършете лицето с лед.
Маска с яйчен мед може да се справи с пресушената кожа. Жълтъкът се разтрива с 3 капки масло от сладък портокал, 1 ч. л. бадемово масло и същото количество течен мед. Сместа се разбива старателно и се добавя 1 с. л. л. натрошени овесени ядки. С яйчената смес се нанася не само лицето, но и шията и деколтето. След 15 минути остатъкът се отстранява с влажен памучен тампон.
Много полезни са маските от пресни плодове. Зрял банан или праскова се пасират до пюре, комбинирани с 1 ч. л. растително масло и същото количество портокалов сок. Сместа се нанася за 15 минути. Маската освежава лицето, изглажда фините бръчки и намалява порите.
За да действа маската, след нанасяне трябва да заемете хоризонтално положение и да се отпуснете.
Как да се отървете от дълбоки бръчки: доказани рецепти
Маска с водорасли е подходяща за изглаждане на забележими бръчки и гънки. Суха водорасла на прах (3 супени лъжици) Изсипете 5 супени лъжици. л. вряща вода и се оставя да набъбне. След 10 минути към водораслите се добавя 1 ч. ч. течен мед и 3 капки маслен разтвор на витамини А и Е. Сместа се разбърква добре и се разпределя върху кожата на лицето и шията, след 25 минути остатъкът се отмива с топла вода.
Добър стягащ ефект имат смеси на базата на яйчен белтък. Те стягат кожата, намаляват порите, правят овала на лицето по-чисто. Белтъците се разбиват, комбинират се с 1 с. л. лимонов или портокалов сок и се нанася върху кожата. Маската се използва най-добре като експресно средство, при честа употреба може да изсуши лицето.
Маските с мая са полезни за мудна, тонизирана, набръчкана кожа. Малко парче прясна мая се залива с топло мляко до състояние на течна каша. Сместа се разпределя по лицето и шията с четка. След 20 минути маската се отмива с топла вода.