Бръчките и други кожни заболявания възникват в резултат на въздействието на много фактори, включително психологически - стрес, тревожност, депресия.
Екологичният проблем също е важен - мръсната атмосфера на мегаполисите, изменението на климата, внезапните промени във влажността и температурата на въздуха.
Често кожата старее преждевременно поради неправилно подбрана или нискокачествена декоративна козметика или твърде активни изражения на лицето.
Билковите екстракти намират много широко приложение в козметиката. А още по-полезни са в чист вид.
Билките осигуряват най-добрата грижа за красотата, младостта и здравето на кожата и ние с удоволствие ще ги използваме.
Билки за лице против бръчки - ползи
Има голям брой билки, които помагат за възстановяване на тургора на кожата и я правят по-млада. Но за да получите желания подмладяващ ефект, препоръчваме да използвате следните лечебни растения:
- Алое - овлажнява и подмладява кожата
- Невен - овлажнява, дезинфекцира, успокоява и изглажда бръчките
- Коприва - помага за ускоряване на метаболитните процеси в тъканите и възвръща еластичността на кожата
- Лавандула - освежава, успокоява и възстановява цвета на кожата
- Подбел - изглажда, овлажнява и прави кожата кадифена на допир
- Магданоз - изглажда бръчките, овлажнява, подхранва и избелва кожата, правейки я млада и стегната
- Мента - освежава и тонизира стареещата кожа
- Глухарче - помага да се отървете от пигментацията
- Розмарин - има изглаждащи свойства, добре стяга и подмладява кожата
- Лайка - възстановява кожата, спира нейното повяхване, предотвратява образуването на бръчки
- Офика - почиства кожата, изглажда бръчките и действа като лек антиоксидант
- Мащерка - ефективно овлажнява сухата кожа, като по този начин предотвратява образуването на бръчки
- Градински чай - използва се като естествено лифтинг средство
- Полски хвощ – премахва отпуснатата кожа, помага при мазна и проблемна кожа на лицето
Рецепти за маски против бръчки
Можете да премахнете бръчките с помощта на маски за лице, направени от лечебни билки. Използвайте билки както пресни, така и сушени.
Маска против бръчки под очите
Билкова маска от сушен живовляк, мента и цветя от лайка ще ви помогне да премахнете бръчките под очите. Билките, взети по 1 супена лъжица, се нарязват и смесват, заливат се с чаша вряща вода и се варят на тих огън 10-15 минути. След това прецедете водата, добавете 1 чаена лъжичка картофено нишесте към билковата каша и разбъркайте добре. Преди да нанесете маската върху лицето си, първо го намажете с подхранващ крем. Оставете да действа 20 минути, след което изплакнете с вода със стайна температура.
Маска за повяхваща и застаряваща кожа
Маска от листа от градински чай, жълт кантарион, лайка и липа помага за премахване на бръчките от увяхващата и старееща кожа. Измерете сухите съставки в равни пропорции - една чаена лъжичка наведнъж. Смелете ги старателно на брашно с помощта на кафемелачка. Залейте с вряща вода. След това добавете една супена лъжица заквасена сметана и една чаена лъжичка растително масло. Нанесете маската и след 20 минути изплакнете с вода със стайна температура.
Мента, живовляк, лайка
Отлично помага маска от сушени билки от мента, живовляк и цветя от лайка. Те трябва да се смесят на равни части, да се натрошат и да се варят десет минути на слаб огън. След това прецедете всичко и добавете картофено нишесте към водата. Преди да приложите тази маска върху лицето си, трябва да го смажете с подхранващ крем. Оставете маската да действа двадесет минути.
Маска от невен
Можете да премахнете бръчките по лицето си с помощта на невен: 1 супена лъжица от тази билка залейте с 1 чаша вряща вода и оставете да вари 30 минути. Напоете марля в получената запарка и намажете лицето си. Когато салфетката започне да изсъхва, я извадете и измийте с топла вода.
Още една народна рецепта за подхранваща и изглаждаща маска за старееща кожа
Нарежете на ситно и смесете чаена лъжичка цветя от лечебна лайка, супена лъжица пресни листа от бреза, чаена лъжичка борови връхчета. Натрошената маса се залива с преварена вода, за да се получи паста. Добавете един жълтък и една супена лъжица извара. Пасирайте всички съставки и нанесете върху кожата на лицето за 25 минути. Изплакнете с топла вода.
Народна рецепта за билков лосион против бръчки
Изсипете 1 супена лъжица изсушени цветове от лайка в 1 чаша сухо бяло вино и оставете да вари 2 седмици. Избършете стареещата кожа с този лосион сутрин и вечер, след избърсване нанесете подхранващ крем върху лицето си.
Билките отдавна се смятат за ефективно народно средство срещу бръчки. Важно е само да използвате тези рецепти не от време на време, а постоянно или на повтарящи се курсове, а след това прости, но много ефективни рецепти ще ви помогнат да изгладите промените, свързани с възрастта, и дълбоките бръчки няма да се появят много дълго време.
Съвременната козметология предлага огромен брой продукти за грижа, предназначени да ни направят красиви. Е, ако сте почитател на грижата с природни средства, разберете кои билки са полезни за суха, мазна, проблемна кожа на лицето и тялото, с помощта на кои лечебни растения можете да се спасите от раздразнения и алергии, както и като подмладете кожата на лицето си. Но първо, общи препоръки относно използването на лечебни растения в грижите.
Правила и методи за използване на полезни билки за грижа за кожата на лицето в козметологията
Не забравяйте, че лечебните растения няма да заменят правилната грижа за кожата ви, затова ги използвайте в грижата си като допълнителен продукт. С тяхното правилно и постоянно използване със сигурност ще постигнете желания резултат.
Преди да използвате билки, уверете се, че не сте алергични към дадено растение. За да направите това, първо опитайте ефекта им върху малък участък от кожата и ако всичко е наред, можете спокойно да го използвате за самообслужване.
Къде можете да закупите необходимите суровини? Разбира се, това може да стане в аптеката. Е, ако имате възможност да събирате необходимите билки със собствените си ръце през сезона (това трябва да се прави на екологично чисти места, далеч от магистрали и индустриални зони), тогава това ще бъде още по-добър вариант.
След като закупите билка, прочетете внимателно инструкциите за нейното приготвяне и употреба, тъй като някои растения трябва да се варят и да се използва запарката им, а други трябва да се варят и да се използва отвара от тях. Преди готвене смилайте суровините: по този начин ще се вари по-бързо и по-добре, давайки максимално полезни вещества на кожата ви.
Използвайте пресни билки веднага или можете да се запасите с тях за бъдеща употреба, като ги изсушите добре и след това ги използвате в изсушена форма.
Растенията могат да се използват в грижата по няколко начина:
- използвайте кубчета лед от билкови отвари (по този начин можете бързо да се отървете от тях у дома);
- измийте с техния отвара или инфузия;
- добавете отвари към маски и кремове;
- под формата на парни бани за лице (направете това преди започване на процедурата);
- за тялото - правете вани с отвари и настойки;
- под формата на компреси.
Не забравяйте, че компресите трябва да са топли. За да направите това, накиснете салфетка или кърпа в топъл бульон и я нанесете върху лицето си за известно време.
Честотата на използване на билкови компреси и маски зависи от типа кожа: ако е проблемна или мазна, това може да се прави два пъти седмично, а ако имате сух тип, използвайте ги веднъж на всеки седем до десет дни.
Билки за мазна, комбинирана и проблемна кожа
В природата има много растения, които отдавна се използват в народната медицина за грижа за мазна или смесена кожа, склонна към различни видове проблеми като акне, комедони и възпаления. Ето някои от тях:
- : отдавна се използва в козметологията поради противовъзпалителните си свойства, успешно се бори с акне и акне;
- алое: перфектно дезинфекцира, стяга порите и предотвратява появата на обриви;
- невен: отлично средство за борба с възпаления и обриви;
- магданоз: избелва лицето и намалява омазняването;
- живовляк: изсушава обривите и предотвратява появата им;
- липа: има добри почистващи свойства, намалява мазния блясък.
Билки за млада кожа на лицето
Ако имате стареене на кожата, трябва да използвате в грижата си продукти, които предотвратяват появата на бръчки, повишават тургора на кожата и премахват свързаните с възрастта промени под формата на старчески петна и други прояви. Билките имат следните свойства:
- глухарче: ефективно в борбата срещу старчески петна;
- градински чай: има стягащи свойства, прави бръчките по-малко забележими;
- лайка: забавя стареенето, бори се с избледняването.
Е, сега знаете кои билки са полезни за кожата на лицето и тялото, в зависимост от нейния тип. Надяваме се, че тези съвети ще ви помогнат да поддържате красотата и добре поддържания си вид.
Кои са най-полезните билки за лице? Кратък, но изчерпателен преглед на лечебните растения ще ви позволи да изберете точно този, който бързо и ефективно ще се справи с възникналия проблем. Инструкции за домашна употреба, правила за употреба и най-ефективните рецепти можете да намерите тук.
Лечебните билки са голяма група растения, части от които се използват като суровини за превантивни и терапевтични цели в медицината и козметологията. Можете да ги направите от тяхпрекрасни маски за кожата на лицето, които могат да решат различни проблеми - от изглаждане на бръчките до премахване на най-възпаленото акне. Просто трябва да знаете как правилно да използвате билките за лице и какви специфични свойства има всяка от тях. В същото време изобщо не е необходимо да знаете как правилно да събирате, съхранявате и изсушавате лечебни растения, тъй като аптеките продават препарати, които са готови за употреба.
Преглед на билки за кожата на лицето
Има голямо разнообразие от лечебни билки за лице и е много трудно да ги разберете. За да не се изгубите в това разнообразие, достатъчно е да определите от кой проблем най-много искате да се отървете. Може да е акне или бръчки или двойна брадичка, суха или мазна кожа. За да премахнете нещастието, което ви пречи на живота, трябва да изберете самите билки.
- Алое- против акне и за.
- Butterbur- контрол на мастните жлези.
- Безсмъртниче- срещу различни видове възпаления по лицето.
- Бреза- за мазен тип кожа.
- Дъб- премахва мазния блясък от лицето.
- риган- за овлажняване.
- Жълт кантарион- има противовъзпалителни свойства, полезен срещу акне и акне.
- Невен- безценен при възпалителни процеси, обриви, успокоява раздразнената кожа, овлажнява.
- Коприва- един от най-добрите продукти за грижа за мазна кожа с почистващи свойства.
- Лавандула- има успокояващ ефект при раздразнена, уморена кожа.
- Липа- против мазен лъщене на кожата.
- репей(корен) - полезен за мазна кожа.
- Подбел- прави кожата гладка и копринена, премахва обриви.
- Мента- използва се срещу омазняване и изобилие на мастни секрети.
- Магданоз- има избелващи свойства.
- Живовляк- третира мазна кожа и акне.
- Глухарче- срещу старчески петна.
- Розмарин- изглажда бръчките и има подмладяващ ефект. Най-доброто противовъзпалително и възстановяващо средство: спира процеса на стареене, предотвратява ранната поява на бръчки, лекува всяко акне и пъпки.
- Роуан- има високоефективен почистващ ефект: премахва черните точки.
- мащерка- необходим за овлажняване на суха кожа.
- Серия- използва се за лечение на алергии и различни обриви по лицето.
- градински чай- има лифтинг ефект, прави кожата сияйна и млада.
- Конска опашка- Препоръчва се за грижа за мазна кожа.
Всички тези полезни билки за кожата на лицето са само върхът на айсберга в едно огромно море. Всъщност има много повече от тях (в медицината има повече от 2000 наименования на лечебни растения), но за домашната козметология тези 20 ще бъдат достатъчни.
Ако имате кутия в дома си с чудодейна колекция от някоя от тези билки, не забравяйте да се възползвате от този факт, за да подредите кожата си, с която постоянно възникват някакви проблеми.
Ако те са нараснали толкова много, че вече пречат на живота, изберете конкретно лечебно растение за тях: има определени индикации за това.
Маските, които можете да направите у дома, ще ви помогнат да удължите младостта на кожата на лицето си, да изглеждате свежи и добре поддържани.
Как да си направите и използвате домашни ексфолианти за лице:
Показания за употреба на лечебни растения
Много често възниква въпросът кои билки за лице да използваме при определен проблем. За да се улесни търсенето на правилните суровини, в билколечението има специални указания за домашно лечение на кожата с билки. Използвайте ги, за да се запасите целенасочено и неслучайно с нужната ви билка.
- Билки, безсмъртниче, жълт кантарион, невен, лавандула, подбел, живовляк, лайка, низ.
- Билки за мазна кожа: алое, очанка, бреза, дъб, коприва, липа, корен от репей, мента, живовляк, хвощ.
- Билки за суха кожа: риган, невен, мащерка.
- Билки против бръчки: подбел, розмарин, лайка, градински чай.
- Билки с почистващ ефект: офика, коприва.
- Билки срещу старчески петна: глухарче, магданоз.
Както се вижда от този списък с показания, билките за акне по лицето са една от най-многобройните групи и това не е изненадващо. Лечебните растения съдържат достатъчно количество органични киселини, фитонциди и танини, които имат противовъзпалителни свойства. Те дезинфекцират засегнатата кожа, успокояват дразненето и локализират, а след това елиминират зоните на възпаление. Затова за тези с проблемна кожа билките се препоръчват задължително. В юношеска възраст, при липса на алергии, лекарствените препарати могат да се използват и за лечение на юношеско акне. Максималната полза от билките може да се постигне, ако всичко е направено правилно.
Правила за употреба на билки
За да могат билките за кожата да изпълнят възложената им задача, трябва да можете да приготвите правилно лечебна отвара (инфузия) от тях и правилно да я използвате у дома. Не е необходимо да мислите, че лечебните растения са абсолютно безопасни и не могат да причинят вреда. Тези, които са запознати с основите на билколечението, знаят, че те понякога причиняват най-страшните алергични реакции дори когато се използват външно. Затова първо трябва да се запознаете с основите на домашната козметология с билки и след това да приложите всичко това на практика.
- Най-простото решение за всеки кожен проблем е да закупите билка, която отговаря на показанията (под формата на суха колекция) в най-близката аптека, да проучите инструкциите, да варите и да използвате получената отвара по предназначение. Лечебните билкови настойки и отвари за кожата могат да се добавят към всяка маска за лице.
- Най-ефективното решение е сами да събирате лекарствени суровини в гора, поле, лятна вила - на всяко място, което е на достатъчно разстояние от града, заводи и фабрики, индустриални зони и главни магистрали.
- Проверете тревата, за да видите дали съдържа алергени за вашата кожа.
- Ако билките са събрани самостоятелно, те могат да се използват веднага, пресни: дори ще бъде по-здравословно, защото те все още ще бъдат пълни с различни вещества. Можете да се запасите с тях за бъдеща употреба, за да се насладите на козметичния им ефект в дългите зимни вечери. Събраните лечебни растения трябва да се сушат в проветриви, сухи помещения, където не проникват преките слънчеви лъчи. В същото време трябва непрекъснато да ги разбърквате, за да не застоят и да не мухлясат. Това ще отнеме две седмици - не по-малко.
- Трябва стриктно да се спазва едно правило относно използването на билки за козметични цели. Пресните суровини трябва да се използват незабавно, в рамките на 1-2 дни. Срокът на годност на сухите билки (ако се съхраняват в кутии или хартиени пликове) е не повече от 2 години.
- Много важен момент е как правилно да се приготвят билкови отвари за лице (или инфузии). Първо, трябва да накълцате растението: накълцайте прясната трева с нож и просто смелете сухата трева в ръцете си. След това залейте получения прах (1-2 супени лъжици) с вряща вода (една чаша), току-що свалена от котлона. Най-добре е всичко това да се извършва в стъклени или керамични съдове. Ако след това затворите отварата с капак и я оставите за половин час, резултатът ще бъде ароматна билкова инфузия, която е много полезна за кожата. Ако го поставите на водна баня за 20-30 минути, ще получите също толкова лековита отвара. Остава само да прецедите двата продукта и да ги добавите към домашните козметични маски.
- Но повечето продукти за лице все още използват натрошени листа или цветя от растения.
- По принцип всяка маска за лице, направена от натурални продукти, която сте свикнали да правите у дома, може да бъде направена с билки. За да направите това, достатъчно е да замените течността в състава им (вода, сок, мляко) с отвари и инфузии от лечебни растения в същите количества, както е посочено в рецептите.
- Билкови маски за лице се препоръчват при проблемна кожа - през ден, при мазна кожа - два пъти седмично, при суха кожа - веднъж на 7 дни. Ако отварите от билки за кожата се използват като редовно профилактично средство (срещу преждевременната поява на бръчки, за предотвратяване на образуването на акне и т. н. ), тогава такива маски ще бъдат достатъчни да се правят веднъж на всеки 10 дни, тъй като те са много мощни и ефективни в въздействието си върху епидермиса.
- Кожата може да се третира не само с билкови маски. Друг начин за използване на лечебни растения за тази цел е ежедневното измиване. Същата приготвена инфузия или отвара се излива в леген с филтрирана топла вода (1 чаша суровина на 500 ml вода): достатъчно е да измиете лицето си с получения разтвор два пъти на ден.
- Ако нямате време за такива процедури, можете да избършете лицето си няколко пъти на ден с памучен тампон, напоен с приготвената билкова отвара.
Има много начини да използвате билки, които са полезни за вашата кожа. Основното нещо е да можете да изберете правилното лечебно растение, за да разрешите проблема си и да го използвате правилно. В народната медицина и домашната козметология можете да намерите много рецепти за всякакви билкови маски и тоници. Целта на всеки от тях е да удължи младостта и красотата на кожата на лицето.
Рецепти за билкови маски за лице
Въпреки разнообразието и изобилието от различни рецепти, не можете да се увлечете твърде много от билките. Можете да започнете с курс на лечение с маски, след това сменете растението и започнете да втривате с кубчета, след това - всеки ден използвайте тоник, но отново от друга билка. Всичко трябва да е умерено.
Глухарче срещу старчески петна
Смелете листа от глухарче (3 супени лъжици), добавете студена филтрирана (или преварена или минерална) вода (2 супени лъжици), разтопен до течен мед (2 супени лъжици).
Пелин срещу обриви
Пригответе отвара от пелин, разредете с нея (2 супени лъжици) още неохладени гъсти овесени ядки, сварени в прясно пълномаслено мляко (вземете същото количество като отварата от пелин), добавете нарязана лимонова кора (2 ч. л. ).
Алое за акне
Съхранявайте листата от алое в хладилника за 1-2 седмици, изстискайте сока от тях (супена лъжица), смесете го с натрошени на брашно натурални овесени ядки (2 супени лъжици).
Лайка за суха кожа
Смелете цветя от лайка (2 супени лъжици), смесете с пресен, натурален, за предпочитане пълномаслен кефир (в същото количество), добавете сурово яйце.
Бял равнец за подобряване на тена
Смелете пресни цветя от бял равнец и листа от киселец (по 1 супена лъжица), добавете към тях натрошени на брашно овесени люспи (1 супена лъжица), суров жълтък (можете да използвате цяло яйце).
Билки за лице: полезни свойства на лечебните растения за кожата
Много хора са склонни да решават кожните си проблеми, като екзема, акне или псориазис, с помощта на различни козметични продукти и забравят колко е важно да поддържаме тялото си здраво отвътре.
Билковите чайове могат да стигнат до корена на проблема. Те ще помогнат за премахване на токсините, което със сигурност ще се отрази благотворно на състоянието на кожата ви. Биологично активните растителни компоненти ще подпомогнат функцията на черния дроб, ще помогнат за детоксикацията на кръвта и лимфата и ще бъдат приятно допълнение към вашата диета.
Корени от репей (Arctium lappa) е известен лечител в научния свят, който има положителен ефект върху черния дроб, бъбреците, жлъчния мехур и лимфната система, като прочиства всяка клетка на тялото.
Първият признак на "претоварване" на тялото с токсини е влошаване на външния вид на кожата. Тялото ни се опитва да премахне токсините чрез потта, като по този начин отравя епидермиса. Натуропатът Чарол Тилгнер препоръчва пиенето на чай от корен от репей за борба с акне, псориазис, екзема и циреи.
С невенчета
Невенът или невенът е друга отлична основа за билков чай, който е полезен за вашата кожа. Растението има заздравяващи рани свойства, има положителен ефект върху лимфната система и насърчава храносмилането.
Стагнацията в храносмилателния тракт е често срещано явление, което води до претоварване на черния дроб и кожни обриви, причинени от шлаките в организма.
Според The Herbal Pocket Guide чаят от невен е богат на каротеноиди и други антиоксиданти, които обясняват противовъзпалителните свойства на напитката.
С коприва
Билкарят Сюзън Уийд смята копривата за ценна билка за косата, лицето и скалпа. Листата от коприва имат противовъзпалително действие върху храносмилателния тракт и са богати на витамини и минерали, включително витамин К, селен, цинк, хром и бор. Редовната консумация на чай от коприва пречиства кръвта, а впоследствие и кожата.
Само прясна коприва. Изсушените листа, предназначени за приготвяне на билков чай, определено няма да ви „хапят", а ще придадат на кожата ви блясък, гладкост и безупречен вид.
Ползите от билките за кожата
Билките имат уникален ефект върху кожата.Имат противовъзпалителни, ранозаздравяващи, подхранващи и тонизиращи свойства.Растенията са истински склад за хранителни вещества. Техният химичен състав съдържа всички компоненти, необходими за грижата за кожата, като:
Правене на изводи
Ако четете тези редове, можем да заключим, че все още търсите начин да подмладите лицето си и да се отървете от бръчките, чийто вид в огледалото ви кара да се чувствате неспокойни.
Проведохме разследване, проучихме куп материали и, най-важното, тествахме повечето от методите и средствата срещу бръчки, вариращи от традиционни методи до процедури, които лекарите могат да предложат. Присъдата е:
Ако всички лекарства дадоха резултат, това беше само незначителен временен резултат. Веднага след като процедурите бяха спрени, след няколко дни всичко се върна.
Има някои противопоказания за употребата на билки като средство против стареене. Това са злокачествени тумори и индивидуална непоносимост. При наличие на рани и скорошни белези по кожата, билките могат да се използват само след консултация със специалист.
Билките против бръчки по лицето имат положителен ефект, ако продуктите на основата им се използват редовно за дълъг период от време. Също така се препоръчва периодично да се редуват продукти и видове козметични процедури.